درمان کمردرد

درمان کمردرد

درمان کمردرد

بسیاری از گزینه های درمانی برای کمردرد را می توان با توجه به نیازهای هر بیمار تنظیم کرد. درمان‌ها شامل مراقبت‌های انجام‌شده در خانه، درمان‌های دارویی، مراقبت‌های جایگزین یا حتی جراحی است.

ورزش به تقویت دیسک های ستون فقرات، عضلات، رباط ها و مفاصل سالم کمک می کند.

بسته به تشخیص بیمار، برخی از درمان ها ممکن است موثرتر از سایرین باشند. بسیاری از افراد دریافتند که ترکیبی از درمان ها بهترین است.

درمان کمردرد

درمان‌های اساسی که در خانه استفاده می‌شوند می‌توانند برای درمان درد خفیف یا حاد ناشی از فشار عضلانی و همچنین کاهش اثرات درد مزمن و شدید مؤثر باشند.

خودمراقبتی توسط فرد انجام می شود و به راحتی قابل تنظیم است. این روش ها عبارتند از:

دوره استراحت کوتاه

بسیاری از دوره‌های کمردرد را می‌توان با دوری کوتاه از فعالیت‌های شدید بهبود بخشید. توصیه نمی شود بیش از چند روز استراحت کنید، زیرا عدم تحرک بیش از حد می تواند بهبود را دشوارتر کند.

اصلاح فعالیت ها

یکی از انواع استراحت این است که فعال بمانید اما از فعالیت ها و موقعیت هایی که درد را تشدید می کند خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر دوره‌های طولانی نشستن در ماشین یا پشت میز درد را تشدید می‌کند، یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۲۰ دقیقه یک‌بار بلند شوید و راه بروید یا به آرامی کشش دهید. اگر ایستادن درد را تشدید می‌کند، از کارهایی که نیاز به ایستادن دارند، مانند شستن ظرف‌ها در سینک، اجتناب کنید. اجتناب یا به حداقل رساندن فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی که درد را بدتر می‌کنند، به پیشگیری یا کاهش اسپاسم دردناک کمر کمک می‌کند و محیط درمانی بهتری را فراهم می‌کند.

گرما و سرما درمانی

گرمای حاصل از یک حمام گرم، بطری آب گرم، پد حرارتی الکتریکی، یا پوشش‌های حرارتی شیمیایی یا چسبنده می‌تواند عضلات منقبض را شل کرده و جریان خون را بهبود بخشد. افزایش جریان خون مواد مغذی و اکسیژنی را به همراه می آورد که ماهیچه ها برای بهبود و سالم ماندن به آن نیاز دارند. اگر کمر به دلیل التهاب دردناک است، می توان از یخ یا کیسه های سرد برای کاهش تورم استفاده کرد. محافظت از پوست هنگام استفاده از گرما یا یخ برای جلوگیری از آسیب بافتی مهم است.

گرمای متناوب و یخ می تواند به ویژه هنگام بازگشت به فعالیت مفید باشد: استفاده از گرما قبل از فعالیت به شل شدن عضلات کمک می کند و به انعطاف پذیری و تحرک بهتر کمک می کند. استفاده از یخ بعد از فعالیت، احتمال تحریک و متورم شدن ناحیه در اثر ورزش را کاهش می دهد.

داروهای مسکن بدون نسخه

رایج ترین داروهای بدون نسخه (OTC) آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن هستند. آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن داروهای ضد التهابی هستند که کمردرد ناشی از تورم اعصاب یا عضلات را کاهش می‌دهند. استامینوفن با تداخل در سیگنال های درد ارسال شده به مغز عمل می کند.

درمان های خودمراقبتی به طور کلی نیازی به راهنمایی پزشک ندارند، اما باید با دقت و دقت مورد استفاده قرار گیرند. هر نوع دارویی دارای خطرات و عوارض جانبی احتمالی است. اگر بیمار مطمئن نیست که کدام نوع از خودمراقبتی بهتر عمل می کند، توصیه می شود با پزشک صحبت کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی معمولا بخش اصلی درمان کمردرد است. انواع تمرینات مورد استفاده برای توانبخشی ستون فقرات عبارتند از:

کشش
تقریباً همه می توانند از کشش عضلات کمر، باسن، باسن و پاها (مخصوصاً عضلات همسترینگ) برای درمان کمردرد سود ببرند. این ماهیچه ها وزن بالاتنه را تحمل می کنند. هرچه این ماهیچه ها تحرک بیشتری داشته باشند، پشت بیشتر می تواند بدون آسیب حرکت کند. معمولاً توصیه می‌شود که از کم شروع کنید – کشش را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه انجام دهید و در صورت ایجاد درد، کشش را متوقف کنید.

تمرینات تقویتی
تقویت عضلات شکم، لگن و عضلات سرینی که از ستون فقرات حمایت می کنند، که به آن عضلات مرکزی نیز می گویند، می تواند به تسکین کمردرد کمک کند. دو برنامه رایج عبارتند از روش مکنزی و تثبیت پویا کمری.

روش مک کنزی ستون فقرات را از طریق ایجاد قدرت عضلانی مرکزی گسترش می دهد و درد ناشی از ساختارهای فشرده ستون فقرات مانند فتق دیسک ناشی از فضای دیسک فشرده را کاهش می دهد.

 

کلمات مرتبط :

درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در شهریار – فیزیوتراپی در اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست