علائم آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو با توجه به شدت تخریب غضروف مفصل زانو و شرایط فرد مانند سن ، وزن و … متفاوت است و می تواند محدودیتهایی را برای فرد ایجاد کند.

استئوآرتریت زانو در میان افراد بالای ۵۰ سال شایع‌تر است و زنان به دلیل عوامل هورمونی و اسکلتی عضلانی نسبت به مردان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. با این حال، در حال حاضر یک روند در حال ظهور در بیماران جوانتر وجود دارد که به این بیماری مبتلا می شوند، که آنها را در معرض خطر ابتلا به استئوآرتریت زانو با شروع زودرس قرار می دهد.

بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو علائم زیر را تجربه خواهند کرد: درد در زانو، خشکی یا سفتی در مفصل، صدایی که از مفصل می آید، درد هنگام لمس ناحیه خاصی از زانو، یا بدشکلی مفصل، اگرچه ترکیبی از هر بیمار علائم منحصر به فرد خواهد بود.

انواع مختلفی از درمان برای علائم آرتروز زانو وجود دارد که بهترین گزینه بر اساس ارزیابی حرفه ای از وضعیت است. برنامه های ورزشی، تزریق اسید هیالورونیک، دارو، فیزیوتراپی یا جراحی همگی گزینه های مناسبی هستند. کارکنان پزشکی هر درمان و تناسب آن با نیازهای بیمار را در نظر خواهند گرفت.

استئوآرتریت زانو شایع ترین شکل آرتریت است زیرا زانو مستعد استفاده بیش از حد است و همچنین یکی از مفاصلی است که مستقیماً مسئول حمل بیشترین وزن بدن است. آرتروز زانو ناشی از ساییدگی و پارگی سطح مفصل، دژنراسیون مرتبط با افزایش سن و چندین عامل مرتبط دیگر است. از آنجایی که غضروف مفصل فرسوده می شود منجر به درد و التهاب بیشتر می شود که در صورت عدم درمان می تواند جدی شود. اگر اجازه داده شود سطح مفصل به مرور زمان به طور کامل ساییده شود، مفاصل زانو شروع به ساییدگی می کنند و بیمار هنگام راه رفتن درد شدیدی را تجربه می کند. علاوه بر این، این اصطکاک می تواند منجر به انجماد مفصل و ناتوانی در گسترش کامل شود که می تواند زندگی روزمره بیمار را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد.

علائم آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو معمولاً می‌آیند و می‌روند و این وضعیت مستعد پیشرفت تدریجی در یک دوره طولانی است. اگر می خواهید خود را از نظر آرتروز زانو ارزیابی کنید، ۶ علامت زیر شاخص های کلیدی برای این وضعیت هستند:

زانو درد – بیماران بیش از ۶ ماه دردی را در زانو تجربه خواهند کرد که می آید و می رود، یا ممکن است به دنبال فعالیت هایی که به زانو فشار وارد کرده است، از درد رنج ببرند، مانند راه رفتن در فواصل طولانی، نشستن روی پاهای ضربدری، بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها، پیاده روی یا نشستن در ماشین برای مدت طولانی، همه اینها ممکن است نیاز به خم شدن زانو برای مدت طولانی داشته باشد. در طول مراحل اولیه بیماری، چنین فعالیت‌هایی فقط برای مدت کوتاهی قبل از از بین رفتن باعث ایجاد درد می‌شوند، اما زمانی که شرایط به مرحله متوسط ​​​​می‌رسد، درد بسیار طولانی‌تر خواهد بود. علاوه بر این، علیرغم اینکه برای مدتی فشاری روی زانو وارد نمی‌شود، این درد باقی می‌ماند، مانند زمانی که دراز کشیدن یا نشستن در حالت استراحت. در واقع این امکان وجود دارد که درد به طور کامل از بین نرود.

خشکی و سفتی در زانو – بیماران هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوند متوجه این علائم آرتروز زانو به صورت سفتی در زانو می شوند که ممکن است منجر به تشنج شدن زانو و مشکل در حرکت آن به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر شود. سفتی ممکن است هر بار که به زانو استراحت داده می شود بازگردد و باعث می شود مفصل احساس سفت و سختی داشته باشد و مانند اینکه امتداد یا خم شدن کامل آن غیرممکن باشد.

صدایی در زانو – بیماران هنگام حرکت دادن بدن خود، یا زمانی که خود مفصل را دراز می‌کنند و خم می‌کنند، صدای ترک خوردن بلندی را از زانو می‌شنوند.

ناحیه ای از زانو که هنگام فشار دادن باعث درد می شود – زمانی که قسمت خاصی از زانو فشار داده می شود درد ایجاد می شود.

بدشکلی های زانو – بیماران ممکن است متوجه شوند که زانو بزرگتر از حد معمول به نظر می رسد، که ممکن است شامل بیرون زدگی استخوانی یا زانوهای ضربه ای باشد.

التهاب – تورم زانو وجود خواهد داشت که ممکن است به دلیل التهاب در داخل زانو در لمس گرم احساس شود. در صورت بروز این علامت، نشانه آن است که وضعیت به مرحله نسبتاً شدید رسیده است.

 

کلمات مرتبط :

علائم آرتروز زانو – درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی زانو در شهریار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست