فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک زمانی است که هسته دیسک (داخل ژله‌مانند نرم) به دلیل پارگی پوشش بیرونی دیسک (حلقه) به بیرون رانده می‌شود.

با توجه به اینکه ستون فقرات دارای ۳۳ مهره (استخوان) است، این اتفاق می تواند برای هر یک از دیسک ها رخ دهد. هنگامی که فتق دیسک رخ می دهد، علائم مختلفی وجود دارد، اما کمردرد و درد عصبی مشکوک معمول هستند.

علائم فتق دیسک

اگرچه قسمت تحتانی کمر یکی از رایج‌ترین نواحی برای فتق دیسک است، اما می‌توانید فتق دیسک را در هر قسمتی از ستون فقرات، از گردن تا کمر، تجربه کنید. ستون فقرات شما شبکه پیچیده ای از اعصاب، رگ های خونی و قسمت های متحرک است. از آنجایی که فتق دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد، طیف وسیعی از علائم وجود دارد.

علائم فتق دیسک عبارتند از:

  • درد گرفتگی عصب (درد شدید در یک ناحیه خاص)
  • درد عصبی و بی حسی در ناحیه آسیب دیده
  • دردی که از پشت به پایین و تا پای شما گسترش می یابد
  • کمردرد هنگام خم شدن به جلو یا با حرکات خاصی که ستون فقرات را گسترش می دهد
  • دردی که پس از مدتی ایستادن یا نشستن بدتر می شود
  • ضعف عضلانی غیر قابل توضیح
  • احساس سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش در ناحیه آسیب دیده

درجه و نوع درد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل مهم است که به محض تجربه کمردرد به فیزیوتراپ مراجعه کنید، به خصوص اگر احساس بی‌حسی یا گزگز دارید.

علت فتق دیسک چیست؟

هنگامی که دیسک ستون فقرات پاره می شود، پارگی حلقوی نامیده می شود که منجر به فتق دیسک می شود.

دلایل زیادی برای رخ دادن فتق دیسک وجود دارد، مانند تصادف رانندگی، آسیب ورزشی یا شکل دیگری از تروما. به عنوان مثال، زمانی که شما در حال چرخاندن ستون فقرات خود برای بلند کردن یک جسم هستید، یا در حالی که یک جسم بزرگ و سنگین را بلند می‌کنید، دیسک می‌تواند فتق کند که به کمر فشار وارد می‌کند.

افرادی که از نظر فیزیکی شغل سختی دارند یا وزنه های سنگینی را در باشگاه بلند می کنند در معرض خطر فتق دیسک هستند. با این حال، شایع ترین علت پارگی حلقوی، روند طبیعی پیری بدن ما است!

با بالا رفتن سن، دیسک های ستون فقرات ما کمتر هیدراته می شوند و به آرامی شکننده می شوند و آن ها را مستعد پارگی می کند. به همین دلیل است که فتق دیسک معمولا توسط افراد بالای ۳۰ سال تجربه می شود، زیرا بدن ما کمی بیشتر مستعد آسیب می شود.

درمان فتق دیسک چیست؟

علائم در عرض ۶ تا ۸ هفته قابل کنترل می شوند، اما باید در این مدت حرکات بدنی را راحت کنید. این ممکن است به معنای انجام وظایف سبک‌تر در محل کار یا گرفتن مدتی استراحت برای بلند کردن وزنه‌های سنگین باشد تا دیسک بهبود یابد.

هنگام بررسی درمان فتق دیسک، دو گزینه اصلی وجود دارد: درمان محافظه کارانه (غیر جراحی) یا جراحی.

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر دیسک بیرون زده ضروری است.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر

فیزیوتراپی یک درمان توصیه شده برای بهبود فتق دیسک است، زیرا هدف کمک به بیماران برای مدیریت درد و شروع به حرکت آزادانه آنها است. فیزیوتراپیست ها از انواع درمان ها برای کمک به مدیریت علائمی مانند ماساژ، کشش و برنامه های ورزشی که برای کمک به تقویت ماهیچه هایی که از ستون فقرات محافظت می کنند، استفاده می کنند.

فیزیوتراپی، ورزش و کشش ملایم برای کمک به کاهش فشار روی ریشه عصبی به عنوان یک روش موثر و مفید شناخته می شود که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی رویش در شهریار ارائه می شود.

یک فیزیوتراپیست قادر خواهد بود با کار بر روی یک برنامه قدرتی با تمرینات دیسک فتق برای کمک به تقویت عضلات حمایت کننده اطراف ستون فقرات به بهبودی شما کمک کند. این نه تنها می تواند فشار را کاهش دهد، بلکه به بهبود وضعیت بدن و کاهش خطر آسیب مجدد همان دیسک در آینده کمک می کند.

سرما و گرما درمانی برای کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر توصیه می شود.

سایر روشهای درمانی

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب

استفاده از کمربند و بریس ستون فقرات

برای کمک به محافظت از ستون فقرات، مهم است که ماهیچه هایی که از ستون فقرات شما حمایت می کنند را تقویت کنید و تا جایی که ممکن است وضعیت خوبی داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که هنگام بلند کردن اجسام متوسط ​​تا سنگین از فرم مناسب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست